Громадські діячі закликають протидіяти поширенню тютюнопаління серед школярів | UACRISIS.ORG
В усіх торгових точках спостерігається використання рекламних викладок для тютюнових виробів, пристроїв для нагрівання та нікотинових продуктів, а також продаж тютюнових та нікотинових виробів з ароматами. Зокрема, у 94% таких місць були представлені ароматизовані сигарети для нагрівання (ТВЕН), а у 84% використовували кольорові фони та підсвітку для виділення тютюнових і нікотинових виробів. Ці дані отримані в результаті моніторингу реклами тютюнових виробів, пристроїв для нагрівання, електронних сигарет та нікотинових снюсів у торгових точках Львова, Тернополя, Києва, Дніпра та Одеси. Моніторинг був проведений волонтерами всеукраїнської кампанії "Молодь вільна від куріння" у співпраці з громадською організацією.
Активісти занепокоєні. Статистика демонструє, що в Україні саме демонстрація тютюнових та нікотинових виробів у місцях торгівлі є найбільш поширеним видом реклами: 63% дітей віком 13-15 років наражаються на таку рекламу (2017 р.) та 73% молоді віком 18-29 років (2023 р.).
За даними Американської академії педіатрії, діти та підлітки, що спостерігають тютюнову викладку, на 64% більше схильні до початку куріння. В Україні серед дітей віком 13-15 років 15% є споживачами тютюнових виробів та 18% використовують електронні сигарети.
Результати моніторингу показали, що тютюнова індустрія масово порушує як антитютюновий закон №2899-IV, так і Закон України "Про рекламу". Щодня з'являються нові методи яскравої, модної реклами, щоб спонукати школярів та підлітків якнайшвидше почати курити. Ми зафіксували стрімке зростання реклами ТВЕН, пристроїв до них та нікотинових снюсів. Зокрема, цьому сприяють спрощені умови регулювання для сигарет для нагрівання та пристроїв для нагрівання тютюну. Саме на ці "трендові" електронні пристрої роблять акцент виробники у своєму агресивному маркетингу, орієнтованому на дітей та молодь, - зазначив представник всеукраїнської кампанії "Молодь вільна від куріння" Олег Слабоспицький.
З початком навчального року поширення епідемії тютюнокуріння серед молоді знов стало однією з проблем, з якими змушені стикатись у педагогічних колективах. У зв'язку з цим заступниця директора з навчально-виховної роботи в Київському професійному енергетичному коледжі Яна Ніколашина закликала посилювати антитютюнове законодавство, аби наші дії задля здорового майбутнього були комплексними та ефективними.
"Наш коледж ставить перед собою важливе завдання не тільки забезпечити якісну освіту, але й створити безпечне та здорове навчальне середовище. Проте, педагогічний колектив, навчаючи студентів здорових звичок, стикається з проблемою агресивної реклами тютюнових та нікотинових виробів у торгових точках, на зупинках громадського транспорту та в інтернеті," - зазначила вона.
З метою протидії цьому явищу було запущено проєкт "Школи без нікотину та тютюну", ініційований київським Центром контролю та профілактики хвороб у співпраці з департаментом позашкільної роботи департаменту освіти і науки Київської міської державної адміністрації та за підтримки офісу Всесвітньої організації охорони здоров'я в Україні.
Зі слів лікаря Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ (ЦКПХ) Отто Стойки, метою проєкту є покращення політики щодо заборони куріння в школах із залученням всіх учасників навчального процесу.
"Він зазначив, що інформаційні кампанії охоплюватимуть не тільки дітей, але й вчителів та батьків."
Для захисту дітей від впливу тютюну та нікотину держава повинна вжити відповідних заходів. Зокрема, необхідно усунути неконтрольовані форми реклами тютюнових і нікотинових виробів, а також скасувати спеціальні преференції для окремих видів тютюнових продуктів. Слід заборонити видиме розміщення тютюнових і нікотинових виробів у торговельних точках, ввести графічні медичні попередження на всіх тютюнових виробах, включаючи ті, що призначені для нагрівання, та заборонити ароматизовані тютюнові вироби для нагрівання. Учасники зустрічі вважають, що ці заходи відповідають Рамковій конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну і рішенням сторін, а також сприятимуть виконанню євроінтеграційних зобов'язань.