Имелись ли у задержанного за организацию нового покушения на Трампа "украинские контакты"?


Сцена из видеозаписи AFP TV, запечатлённая 27 апреля 2022 года. Райан Уэсли Раут проводит интервью на митинге, проходящем на Майдане Незалежности в Киеве.

"Кожна людина зобов'язана щоденно здійснювати свій вклад, навіть найменшими діями, у підтримку прав людини, свободи та демократії; ми всі маємо допомагати китайському народу."

Якщо ці слова вам не знайомі, не переживайте – донедавна про них знали лише обрані. Все змінилося 15 вересня, коли чоловік, який описав себе саме так у своєму профілі WhatsApp, був затриманий поліцією в рамках розслідування можливого замаху на Дональда Трампа.

Слід підкреслити, що на момент написання цієї статті остаточно не з'ясовано, чи дійсно це є замахом або спробою нападу на колишнього президента США. Тому не доречно проводити прямих паралелей з подіями, які відбулися на мітингу в Батлері два місяці тому, адже цього разу обійшлося без травм.

Те, що викликало інтерес засобів масової інформації, особливо з боку одного з них, полягає в тому, що

У недавні роки ймовірний зловмисник висловлював підтримку Україні та нерідко критикував Трампа.

Наскільки реалістичним є припущений "український слід" у другій стрілянині, що стосується кандидата в президенти США від Республіканської партії, та які можуть бути наслідки цього - у статті "ЄвроПравди".

Нинішній інцидент зі стріляниною, пов'язаний із Трампом, розгортався зовсім не за таким драматичним сценарієм, як події 13 липня.

Колишній президент, який зараз є кандидатом у президенти від Республіканської партії, проводив час у своєму гольф-клубі Trump International, розташованому у Вест-Палм-Біч, неподалік від його резиденції Мар-а-Лаго в штаті Флорида.

Там не відбувався великий мітинг, Трамп просто насолоджувався грою в гольф.

Безумовно, відкриті території мають свої небезпеки для охорони значимих осіб, проте вони не порівнянні з тими, що мали місце у Батлері.

Перші новини про події у Вест-Палм-Біч виявилися неоднозначними.

Інформація про стрілянину, в якій брали участь щонайменше дві особи, вже була наявною, але деталі щодо стрільців та їхніх мішеней залишалися неясними. Саме тому на початковому етапі ЗМІ висловили припущення, що цей інцидент не мав прямого зв'язку з Трампом, а трапився просто в його близькості.

Однак відома прихильниця Трампа, Марджорі Тейлор Грін, негайно висловила думку про "загрозу для Трампа".

Подальші події підтвердили, що версія Грін - хай наразі не підтверджена до кінця - є пріоритетною для Федерального бюро розслідувань.

Агенти Секретної служби виявили підозрілого чоловіка під час обходу наступного гольф-поля, яке мав намір відвідати Трамп. Зокрема, їх увагу привернуло те, що з кущів, що оточували поле, стирчало дуло, яке спочатку здалося їм кулеметом АК-47.

Агенти зауважили стрільця, розпочали вогонь у його бік, але він викинув зброю та зник на своєму автомобілі.

Чоловіка, що їхав на чорному Nissan, незабаром зупинили правоохоронці, завдяки анонімному свідку, який зробив фотографію автомобіля і передав її до поліції. Його затримали на відстані понад 60 кілометрів від гольф-клубу Trump International.

Чоловік приніс із собою оптичний приціл, дві торби та екшн-камеру GoPro.

Отже, в результаті: на Трампа не було здійснено напад, однак ФБР думає, що це могло бути спробою його усунення; сам експрезидент висловлює вдячність Секретній службі за їхню роботу; його прихильники радіють, що їхній лідер залишився в живих; водночас противники Трампа, як і очікувалося, рішуче засуджують політичні акти насильства.

Врешті-решт, для Трампа ця ситуація може обернутися справжнім "подарунком від долі". Адже на фоні вже другого замаху навряд чи хтось згадає, що всього тиждень тому республіканець зазнав поразки у дебатах проти Камали Гарріс, а його популярність лише знижувалася.

Офіційно, звісно, ім'я затриманого не підлягає розголошенню, проте для американських медіа, які мають свої джерела в правоохоронних структурах, немає нічого, що могло б залишитися в таємниці.

Отже, можливу спробу на життя Трампа вчинив 58-річний Раян Веслі Раут.

У колишнього будівельника родом із Північної Кароліни неординарна якщо не біографія, то погляди - якщо принаймні судити із соцмереж та попередніх інтерв'ю у ЗМІ.

У віддаленому 2002 році Раут став об'єктом уваги місцевих кримінальних новин, коли під час зупинки на дорозі він кілька годин барикадувався в будівлі, озброєний вогнепальною зброєю. Тоді йому були пред'явлені звинувачення у приховуванні зброї та незаконному володінні автоматикою, яку в обвинувальному акті охарактеризували як "зброю масового ураження".

Чим закінчилось розслідування - невідомо, але Раут, як відомо, тоді провину визнав.

"Я була впевнена, що він або за ґратами, або вже не живий."

говорила журналістам одразу після стрілянини у Вест-Палм-Біч офіцерка поліції, яка тоді вела справу 58-річного чоловіка.

Журналісти виявили й інші кримінальні звинувачення, які були пред'явлені Раута, зокрема, за озброєне пограбування та крадіжку майна. Однак залишається невідомим, чи отримав він покарання у будь-якому з цих випадків.

Політичні погляди Раяна Веслі Раута - не менш колоритні. У соцмережі X (Twitter) у 2020 році він запросив північнокорейського диктатора Кім Чен Ина на Гаваї, де на той час жив і вів бізнес, запропонувавши свою роль "посла і зв'язкового" для вирішення двосторонніх суперечок між Вашингтоном і Пхеньяном.

Там само Раут висловив підтримку колишній претендентці на номінацію від Демократичної партії Тульсі Габбард, зазначивши, що вона "постійно працюватиме над мирними угодами в Сирії, Афганістані та в усіх кризових регіонах".

І навіть це ще не все: Раут зрештою підтримав кандидатуру… Дональда Трампа на виборах 2016-го.

Попри це, на початку року він несподівано звернувся до Байдена (якого називав "сонним Джо") через той-таки X (Twitter) та запропонував йому оригінальну назву для передвиборчої кампанії - KADAF. Тобто "підтримуйте Америку демократичною та вільною". Для Трампа в нього знайшовся інший варіант - MASA ("знову перетворити американців на рабів").

"На виборах стоїть ДЕМОКРАТІЯ, і ми не маємо права на поразку", - йдеться в цьому твіті.

21 квітня 2022 року Раут написав Ілону Маску у X (Twitter), що хоче купити в нього ракету, оснастити її боєголовкою та запустити по "чорноморському маєтку Путіна, щоб покінчити з ним".

"Прошу, назвіть свою ціну", - просив він.

І це зовсім не єдине підтвердження зв'язків Раута з Україною.

"Я хочу летіти до Кракова і йти до кордону України, щоб бути добровольцем, воювати і померти", - такий запис (тільки з усіма заглавними літерами) він розмістив після повномасштабного російського вторгнення в Україну у 2022 році.

Втім, воювати Раут не став. Натомість, за його словами, у 2022-23 роках він декілька разів відвідував Україну та мав перемовини з посадовцями українського Міноборони. Згодом ЗМІ знайшли підтвердження візитів Раута до Києва, проте про переговори з урядовцями відомо лише з його слів - українська сторона цю інформацію поки не коментувала.

Не зовсім зрозуміло, чим конкретно займався Раут в Україні.

Однак його ім'я фігурує в ряді матеріалів відомих американських медіа, які висвітлюють діяльність американців, що підтримують Україну.

У 2022 році в інтерв'ю для Newsweek він висловив своє невдоволення американським керівництвом через його нерішучість, охарактеризував війну в Україні як "чорно-білу" та "конфлікт між добром і злом".

А у The New York Times пригадали, як у 2023 році говорили з Раутом і той казав, начебто хотів завербувати афганських солдатів, які ховались від режиму "Талібану", для участі у війні на боці Україні - та спілкувався про це з американськими та українськими посадовцями.

Чоловік, здавалося, мав ретельно розроблений план: таємно перевезти афганців через Пакистан, відомий як "країна з високим рівнем корупції", і забезпечити їм місце або в українському Міжнародному легіоні, або в іншому місці.

Однак, цей задум, як і передбачалося, не виявився успішним.

Того ж року в інтерв'ю виданню Semafor Раут уже представлявся керівником "Міжнародного волонтерського центру" та скаржився, як після п'яти місяців перебування в Україні просто не може працювати з українською стороною, бо вона "всюди бачить російських шпигунів", а Міжнародний легіон підняв рівень стандартів для рекрутингу (легіон офіційно спростував, що американець будь-коли в них служив).

Попри це, схоже, що Раут не полишав спроб утілити задумане в життя і ще в червні писав у Facebook, що продовжує добиватись від України прийняття афганських добровольців на службу, й прохав цих добровольців не обривати його телефон.

Звісно ж, російська пропаганда, яка напрочуд активно висвітлювала подробиці імовірної спроби замаху на Трампа, зосередилась лише на одній показовій деталі: затриманий 58-річний Раян Веслі Раут - активний прихильник України, мав удома цілий арсенал зброї, та ще й донатив демократам (як це узгоджувалось із його підтримкою Трампа у 2016 році, збагнути важко, але маємо що маємо).

Навіть поверхневе ознайомлення з різноманітними внутрішніми та зовнішніми політичними позиціями Раута свідчить про те, що, м’яко кажучи, намагання знайти "український слід" у стрілянині біля гольф-клубу Трампа є справою, що підходить лише для російських пропагандистів.

Імовірно, що Раута можуть визнати просто неосудним.

Досі залишається незрозумілим, чому він вирішив, що потрібно влаштувати стрілянину, і чи справді Трамп був ціллю цього нападу.

Особливо незрозуміло, чи є задекларована ним підтримка України дійсно релевантною у цьому контексті. Як ми можемо спостерігати, навіть така підтримка має свої обмеження та залишається далеко не цілком зрозумілою.

Сім'я Раута перебуває в глибокому здивуванні через події, що відбулися: його сини описують батька як турботливого та відданого, не вірячи, що він міг замислити щось таке страшне, як замах на життя іншої людини.

А отже, час робити висновки настав тільки про роботу російської пропаганди у США - якій, імовірно, дуже скоро буде вкрай непереливки.

Related posts