Час затягнути пояс: ціни зростають, а купівельна спроможність знижується.
Яйця, хліб, картопля - чи не всі базові продукти харчування невпинно зростають у ціні. Соціальні виплати - влада заморозила, тож дедалі більше українців просто не можуть собі дозволити покупку життєво необхідних харчів. Які є варіанти вирішення проблеми?
До завершення листопада вартість хліба планується підвищити на 10-15%. Це не перший випадок підняття цін: у жовтні хліб вже подорожчав на 5-10%. Проте, за словами пекарів, навіть це підвищення не покрило витрат на виробництво, які зросли через подорожчання борошна, упаковки, а також значне зростання цін на газ, електроенергію та паливо.
В Україні спостерігається зниження споживання хліба на 5% за останній рік. Причиною цього є зростання цін, яке негативно впливає на покупательську спроможність населення, призводячи до подальшого зниження попиту після кожного підвищення цін. Крім того, ціни на продукти для приготування борщу зросли вдвічі, а вартість картоплі зросла втричі. Значний ціновий шок також торкнувся яєць, де ціна в жовтні-листопаді підскочила на 65%, до 70-100 грн за десяток.
Це ще не фінал - представники ринку прогнозують, що в грудні вартість яєць зросте на 15-20% і залишиться на високому рівні до весни 2025 року. Слід бути готовими до того, що підвищення цін на зерно та кормові культури вплине не лише на яйця, а й на вартість інших продуктів тваринництва. На жаль, українці змушені розплачуватися за безкінечні помилки влади.
Владі, доки не пізно, крім продукування "потужних" планів, варто на час війни відновити державне регулювання цін на соціально значущі продукти, щоб потім не запроваджувати продуктові картки.