Інфекціоністка Голубовська поділилася інформацією щодо вірусу Марбург та потенційними загрозами його поширення поза межами Африканського континенту | УНН


У Руанді зареєстровано спалах вірусу Марбург, який має смертність до 90%. Провідний інфекціоніст України застерігає про труднощі в забезпеченні захисту та можливе розповсюдження вірусу поза межами Африки.

Вірус Марбург викликає швидко розвиваючу геморагічну гарячку, яка має тенденцію до стрімкого розповсюдження. Для захисту від цього вірусу та інших подібних інфекцій необхідні спеціалізовані засоби. Про це в коментарі для УНН повідомила головний інфекціоніст України, заслужений лікар і професор Ольга Голубовська.

Гарячка Марбург - одна з трьох найтяжчих геморагічних гарячок на ряду з Еболою і Ласса. Вірус Марбург належить до тієї самої родини, що й Ебола (філовіруси), може викликати фатальну геморагічну гарячку, яка швидко прогресує, схильну до швидкого розповсюдження і летальністю від 24 до 88% (за даними ВООЗ). Зараження вірусом, що спричиняє гарячку Марбург, відбувається під час тісних контактів із фруктовими кажанами, які часто зустрічаються в шахтах або печерах і не мають клінічних симптомів хвороби.

27 вересня Руанда вперше офіційно підтвердила випадок захворювання. Станом на 29 вересня було зафіксовано 26 випадків, з яких 70% становлять медичні працівники, а 8 з них закінчилися летально. Наразі кількість заражених зросла до 36 осіб, з 11 смертельними випадками. 300 осіб, які контактували з хворими, знаходяться в ізоляції під наглядом, один з них вже прибув до Бельгії. Джерело спалаху інфекції досі залишається невідомим.

"Головною загрозою є механізм передачі, що відбувається через контакт, від якого важко захиститися. На початкових стадіях захворювання симптоми є неспецифічними, що ускладнює його діагностику та може призвести до плутанини з іншими хворобами. Ще одним важливим аспектом є надзвичайно висока смертність, яка може сягати 90%, а середній показник на сьогодні становить близько 50%. Наразі це захворювання має регіональне поширення, але варто пам’ятати, що наш світ змінюється дуже швидко," – зазначила лікар-інфекціоніст.

Голубовська зазначила, що з кінця 2014 року в західній Африці не вдається контролювати епідемію гарячки Ебола, викликану вірусом тієї ж родини. Щодо вірусу Марбург, експертка вказала, що ризик спалаху в Руанді наразі оцінюється як дуже високий на національному рівні, високий на регіональному та низький на глобальному. Вона також підкреслила, що існує ймовірність розповсюдження захворювання в інші африканські країни, оскільки були зафіксовані випадки зараження в прикордонних зонах. Крім того, інфекціоніст не виключає можливості подальшого поширення вірусу за межі Африки.

За словами медика, поширення таких гарячок, як Марбург або Ебола, найімовірніше спричинить високу летальність у регіоні, куди потрапить вірус, адже для захисту необхідні спеціальні костюми та навчений персонал.

"Працівники повинні пройти навчання, яке включає навіть процес одягання та знімання цих костюмів, що інколи є досить складним завданням. Наприклад, під час випадків гарячки Ебола, що були зафіксовані в Італії та США, хворіли також і медики, попри їх спеціальну підготовку. Зберегти свою безпеку в таких ситуаціях виявляється надзвичайно важким завданням", - підкреслила Голубовська.

Інфекціоністка додала, що будь-якій системі охорони здоров'я, у будь-якій країні буде непросто в разі зіткнення з таким вірусом як Марбург. Водночас вона зазначає, що українська медсистема в пандемію ковіду продемонструвала свою більшу стійкість, ніж системи країн Західної Європи та США. Водночас інфекційні захворювання - це особлива група хвороб, яка вимагає вкладення в профілактику, зокрема й важких форм, і ресурсу для швидкої госпіталізації значної кількості хворих.

Related posts