Ісландія впроваджує космічну енергетику: науковці поділилися своїми намірами.
Проєкт має вражаюче амбіційний вигляд.
Ісландія має потенціал стати першою нацією в світі, яка впровадить космічну енергію. Згідно з прогнозами, перші мегавати можуть почати надходити на цю острівну країну вже в 2030 році.
Про це йдеться в пресрелізі стартапу британських учених Space Solar, який повідомив про підписання угоди з ісландською Reykjavik Energy. Компанія планує розгорнути демонстратор потужністю 30 МВт протягом наступних п'яти років.
Окрім цього, компанія повідомляє про наміри розширити перший демонстраційний проект до мережі станцій, здатних постачати на Землю "гігавати" електричної енергії. Всі ці плани мають бути реалізовані до 2036 року.
"З цим комерційним підприємством Space Solar виробляє революцію в галузі відновлюваної енергії. На відміну від традиційних сонячних електростанцій, які залежать від погодних умов та денного світла, технологія Space Solar пропонує постійну потужність, що керується цілодобово", -- йдеться у звіті компанії.
Ідея перенесення сонячної енергії з космосу на нашу планету має багатий історичний контекст, хоча досі залишається незакритою низка важливих питань. Проте це не стримує прогресивні уми, які вважають, що використання цього безмежного ресурсу може назавжди звільнити нас від залежності від викопного пального.
У цьому зв'язку особливо привертає увагу звіт NASA, який досліджує потенціал створення космічних електростанцій через призму двох ініціатив — Innovative Heliostat Swarm (RD1) та Mature Planar Array (RD2). Обидва проєкти передбачають використання сонячних панелей, площа яких складає 11,5 км² і вага 5,9 тисячі тонн для RD1, а також 19 км² і 10 тисяч тонн для RD2.
Величезна маса електростанцій та численні запуски, необхідні для їх виведення на орбіту, значно ускладнюють завдання. Проте це не єдина перешкода. За попередніми оцінками, системи здатні повернути на Землю лише близько 13% від початкової енергії, при цьому їм потрібні приймальні антени діаметром кілька кілометрів. І навіть за таких умов, вартість отриманої енергії залишиться вищою, ніж у випадку з енергією з наземних джерел.
Про те, що RD1 обійдеться в 1,3 трильйона доларів, а RD2 і зовсім 2,3 трильйона, можна взагалі не згадувати.
У світлі вищезазначеного, проєкт Space Solar виглядає надзвичайно амбітним, але передбачається, що з прогресом технологій зменшаться також витрати на їх реалізацію. Які результати ми отримаємо в підсумку, стане відомо вже через п'ять років.
Як було зазначено раніше, у червні 2023 року інженери з Каліфорнійського університету здійснили першу передачу енергії з космосу на Землю. Незважаючи на те, що результати ще потребують уточнення, це дало новий поштовх до розвитку ідеї створення космічних електростанцій.