Корженкова висловила думку про плани всебічного контролю за населенням | Еспресо


До порядку денного Верховної Ради включили законопроєкт, що запроваджує комплексну систему відеомоніторингу стану публічної безпеки в Україні

Спочатку може здатися, що цей захід сприяє покращенню безпеки населення. Таку позицію займають і ті, хто стоїть за цією ініціативою. Проте насправді ситуація є набагато складнішою.

Проект закону передбачає розміщення камер спостереження в багатьох місцях: на вулицях, на підприємствах, в навчальних закладах та медичних установах. Вони будуть фіксувати не лише людей, але й автомобілі. Ці пристрої також здатні записувати звук. Як тільки ви залишаєте свій дім, ви опиняєтеся під контролем. Це не є тимчасовою мірою через війну, а запровадженням системи безперервного моніторингу.

Система відеомоніторингу матиме функцію розпізнавання обличчя й доступ до державних реєстрів. Тобто вас зможуть миттєво ідентифікувати, а на додачу - отримати ваші персональні дані з державних реєстрів платників податків, демографічного, системи біометричної верифікації, реєстру транспорту.

Міністерство внутрішніх справ, як майбутній власник системи, отримає доступ до величезної кількості даних, що включають ваше обличчя, ім'я, дату народження, адресні дані, податкову інформацію та зашифрований образ обличчя. Цю інформацію планують зберігати протягом 15 років. Громадяни матимуть можливість ознайомитися зі своїми даними в системі, однак не зможуть вимагати їх видалення.

Читайте також: За що американці засудили Дію

Відеоспостереження саме по собі не є негативним явищем, але ситуація ускладнюється, коли цей інструмент набуває масового і некерованого характеру. Запроваджена система відеомоніторингу надає правоохоронним органам можливість стежити за будь-якою особою в будь-якому місці. Під загрозою виявляються всі, особливо ті, хто критикує владу, політичні опоненти та журналісти.

Міністерство внутрішніх справ заявляє, що розроблений законопроєкт має на меті протидію російському програмному забезпеченню в системах відеоспостереження. Однак таке пояснення викликає сумніви, адже для досягнення цієї мети було б достатньо ввести обов'язкову сертифікацію або ліцензування програмного забезпечення для камер. Натомість, запропонований закон містить набагато ширші повноваження, зокрема, впровадження системи ідентифікації особистостей та доступ до різноманітних баз даних.

Що робити в цій ситуації? Замість того, щоб вдаватися до повного контролю, варто акцентувати увагу на раціональному застосуванні технологій. Ось кілька ідей:

Читайте також: Чому представники Google не мають довіри до "Дії"?

Право на анонімність є невід'ємною частиною існування кожної особи. Постійний контроль підриває приватність, викликає страх і самоцензуру, що безпосередньо загрожує основам демократії.

Безпека є важливим аспектом, але її не слід забезпечувати за рахунок наших свобод. Поточний варіант законопроєкту має на меті перетворити країну на поліцейську державу під маскою захисту від зовнішніх загроз. Це є проявом повного контролю, а не справжньої піклування про громадян.

Ексклюзивно для Еспресо

Про авторку. Ірина Корженкова, експертка з аналітики в Центрі спільних дій.

Related posts