На Заході активно реагують на ядерні загрози, що виходять від Путіна, а також на повідомлення про можливі перші удари ATACMS по території Росії.
В Білому домі не здивувались, що Росія змінила свою ядерну доктрину, але не бачать необхідності реагувати. Про це у Раді з національної безпеки США повідомили на запит Голосу Америки.
"Не помічаючи жодних зрушень у ядерній політиці Росії, ми не вбачаємо підстав для зміни нашої власної ядерної стратегії чи доктрини у відповідь на сьогоднішні заяви з Москви. Це, радше, повторення тієї ж безвідповідальної риторики, яку ми спостерігаємо протягом останніх двох років", - зазначив представник Ради національної безпеки США у коментарі для Голосу Америки.
У вівторок президент Росії Володимир Путін підписав постанову, що розширює підстави для використання ядерної зброї. Зокрема, документ зазначає, що "агресія з боку будь-якої країни, яка є частиною військової коаліції (альянсу, союзу), проти Російської Федерації та її партнерів буде трактуватися як агресія самої коаліції".
Згідно з інформацією, зміни в доктрині були внесені Путіним після оголошення російського Міністерства оборони про те, що Збройні сили України здійснили запуск шести ракет ATACMS на територію Росії. У відомстві зазначили, що п'ять з цих ракет були перехоплені системами ППО, а одна, яка впала на територію "військового об'єкта", зазнала пошкоджень.
У Генштабі ЗСУ підтвердили, що здійснили удари по Брянській області, утім не уточнили чи це були ракети ATACMS.
"На 02:30 цієї ночі було зареєстровано 12 вторинних вибухів та детонацію в зоні цілі. Ураження складів боєприпасів російських окупантів, спрямоване на припинення збройної агресії Російської Федерації проти України, продовжуватиметься," - зазначено у повідомленні Генерального штабу.
У Білявому домі, відповідаючи на запит Голосу Америки, утрималися від коментарів щодо можливого використання AТACMS, зазначивши, що українська сторона має повне право обговорювати свої операції.
В ЄС назвали ядерну риторику Росії "повністю безвідповідальною". "Вже не вперше вони погрожують ядерною ескалацією, що є повністю безвідповідальним", - заявив очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель.
В американському Інституті дослідження війни (ISW) вважають, що Путін використовує ядерні загрози як засіб тиску на США, щоб змусити їх утриматися від надання Україні дозволу на удари по російській території за допомогою американської зброї. Це також має на меті змусити адміністрацію Байдена спростувати інформацію в засобах масової інформації про те, що такий дозвіл вже було надано.
"Росія раніше не посилювала військову ескалацію щодо будь-яких передбачуваних порушень Заходом російських "червоних ліній", - цитують ЗМІ одного з аналітиків ISW.
Путін неодноразово попереджав західних союзників України про "серйозні наслідки", якщо США або Великобританія нададуть Києву можливість завдавати удари далекобійною артилерією по російській території, зазначає аналітикиня Sky News Дебра Гейнс.
Отже, як зазначає Гейнс, зменшення порогу для використання ядерної зброї Росією не є випадковим явищем. Згідно з новою ядерною доктриною, Росія має право вдаватися до ядерного удару у відповідь на традиційний напад, тоді як раніше мова йшла лише про реакцію на ядерні атаки або дії, які ставлять під загрозу існування країни, пояснює експерт.
Аналітик OSINT спільноти Deep State Олівер Александр іронічно прокоментував російську відповідь в мережі X.
Зверніть увагу на те, як США були миттєво знищені російським ядерним вогнем після того, як Україна застосувала ATACMS для руйнування великого складу боєприпасів на території Росії.
"Ні? Яка ж це дивина..."
Німецька політична аналітикиня Джесіка Берлін у своєму дописі зазначила, що не удари ATACMS, а радше бездіяльність Заходу може стати причиною початку третьої світової війни.
"Фактори, здатні спричинити третю світову війну:"
- Упокорення геноцидних диктаторів
- Накопичення багатств експансивних автократів
- Невідповідь на акти саботажу та агресії з боку зазначених осіб.
Напередодні, 18 листопада американські ЗМІ повідомили, що президент США Джо Байден дозволив Україні використовувати ATACMS для ударів вглиб Росії.
Згідно з повідомленнями ЗМІ, це є реакцією на залучення північнокорейських військових у конфлікт в Україні. В адміністрації президента США сподіваються, що першочергово українські збройні сили використають нову зброю для завдання ударів по російським та північнокорейським військам, які розміщені в Курській області Росії.