Посол Лукасєвич: Польща підтримує Україну на шляху до перемоги у війні.


Ми готові надати підтримку Україні, адже ми тут, щоб допомогти вам здобути перемогу у цій війні. Наша мета - забезпечити, щоб Україна залишалася сильною, демократичною та процвітаючою державою, а в майбутньому стала нашим союзником у трансатлантичних організаціях, - зазначив посол Польщі в Україні Пьотр Лукасєвич в інтерв’ю агенції "Укрінформ".

"Я ветеранин, який пройшов через кілька конфліктів цього століття, в яких брала участь Польща, зокрема в Афганістані, на Балканах та в Іраку. Моє найглибше бажання полягає в тому, щоб Польща стала провідною країною у підтримці українських ветеранів, тих, хто зараз бореться за свою батьківщину і незабаром увійде до складу нашого суспільства. Я навіть можу стверджувати, що вони стануть його елітою," - підкреслив Лукасєвич.

На думку посла, для Польщі має велике стратегічне значення, щоб в певний момент Україна стала не лише потужною державою на сході, але й приєдналася до НАТО. "Те, що відбулося в польській історії у 1999 році з нашим вступом до Альянсу, стало справжнім дивом. Я бажаю, щоб таке ж диво сталося і для України - щоб вона змогла перейти з зони конфлікту в зону миру. Ось так я уявляю НАТО", - зазначив він.

За словами Лукасєвіча, країнам НАТО буде досить важко перехоплювати російські ракети над українською територією. "По-перше, існують серйозні технічні виклики. У Польщі ми не маємо належних можливостей для захисту нашого повітряного простору. Ми лише на півдорозі до створення багаторівневої системи протиповітряної оборони. По-друге, це питання має вирішуватися на рівні Альянсу, а не в рамках двосторонніх угод", - підкреслив він.

Посол зазначив, що енергетична безпека України стане одним із пріоритетів та амбіцій Польщі під час її головування в Європейському Союзі, яке стартує 1 січня 2025 року. "Ми ще завершимо процес трансформації української електричної мережі, яка в подальшому буде повністю інтегрована з європейською. (...) Наша основна мета полягає в тому, щоб остаточно припинити імпорт російських енергоресурсів. Це завдасть значного удару по Кремлю та ослабить позиції Москви," - підкреслив він.

Лукашевич акцентував увагу на тому, що позиція Варшави щодо розслідування суперечливих аспектів Волинської різанини є не лише історично важливою, але й має цивілізаційний вимір. Як зазначив дипломат, також існує суттєва християнська потреба в належному вшануванні пам'яті загиблих — незалежно від того, чи йдеться про християнські, буддистські, мусульманські чи юдейські поховання жертв Другої світової війни.

"Загальна концепція Заходу, до якої ми прагнули в 1990-х роках і продовжуємо прагнути нині, базується на християнських принципах та історії Європи як цілого. Саме тому ми вважаємо, що необхідність пошуку останків загиблих і їх поховання є однією з основних західних цінностей, яку потрібно реалізувати якомога швидше", - зазначив Лукасєвич.

"Коли йдеться про вшанування пам'яті історії, це знову ж таки питання емоцій. А коли говорять емоції, іноді розум спить. Тому ми намагаємося тримати ці питання окремо. І ми знаємо, що зусилля в цьому плані повинні докладати обидві сторони - і я думаю, що ми готові долучитися до цієї роботи", - зазначив він.

"Деякі українські блогери кажуть, що Україна не блокує ексгумацію. Але ви блокуєте пошук останків. І ми б дуже хотіли, щоб ця блокада була знята, щоб сім'ї могли знайти своїх близьких і поховати їх належним чином. Як я вже сказав - це священне питання, особливо для родин", - підсумував посол.

Related posts