Російська Федерація у відсутності засудила військовослужбовців РДК до довічного ув'язнення.
Російські добровольці, що беруть участь у боротьбі за Україну: хто вони та які мотиви стоять за їхніми рейдами на території РФ?
В Україні існують російські добровольці, які організовані в "Російський добровольчий корпус" (РДК) та Легіон "Свобода Росії". Точна чисельність цих підрозділів невідома, але оцінки варіюються від кількох сотень до декількох тисяч осіб.
Вони не раз проводили операції на території Росії, перетинаючи кордон між Україною та Російською Федерацією. Основними районами їхніх дій стали Бєлгородська та Брянська області.
На підтвердження реальності своїх дій бійці РДК та Легіону "Свобода Росії" постять фотографії та відео з прикордонних пунктів з російського боку, біля поштових відділень та дорожніх вказівників, аби довести, що вони - справді на території Росії.
Рівень їхнього проникнення на території Росії варіюється: від декількох кілометрів до максимально 130 кілометрів, що спостерігається в селі Любимівка Брянської області.
Принаймні один раз через дії добровольців у Бєлгородській області 23 травня 2023 року влада Росії оголошувала режим контртерористичної операції. Також у кінці травня під час рейду добровольців російська влада змушена була перемістити 3-тю мотострілецьку дивізію 20-ї загальновійськової армії з окупованих частин Луганської області України на російську Бєлгородщину.
Російські добровольці також розміщували відеоматеріали з полоненими військовослужбовцями армії Росії, яких вони захопили під час своїх операцій. Крім того, вони звітували про знищення принаймні двох російських танків, а також декількох БМП і БРДМ.
Російські добровольці жартували у дусі російської пропаганди 2014 року, стверджуючи, що придбали зброю та форму "в військовому магазині".
Кілька європейських країн, зокрема Бельгія, висловили занепокоєння з приводу того, що їхня автоматична зброя, надана Збройним силам України, могла потрапити до рук бійців за межами України. Командири добровольчих підрозділів зазначили, що цю зброю вони отримали в результаті боїв з російською армією під Бахмутом, де російські війська спочатку захопили західну зброю у ЗСУ.
Військово-політичне керівництво України офіційно не підтверджує жодної причетності до дій російських добровольців на території Росії. Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України, зазначив 22 травня, що Україна не має жодного відношення до подій у Бєлгородській області, але з зацікавленістю стежить за тим, як вони розвиваються.
"У тоталітарній державі, де контроль стає дедалі жорсткішим, партизанський рух з неминучістю виступає єдиною справжньою політичною силою, що діє з зброєю в руках", – зазначив Подоляк, підкреслюючи, що військові дії на території Росії знаменують собою "кінець епохи, що її називали "путінською стабільністю".
На фоні рейдів українські користувачі соціальних мереж активно обговорювали ідею створення "Бєлгородської народної республіки" на російських землях. Вони стверджували, що це стало б відповіддю на дії Москви, яка у 2014 році ініціювала формування так званих "ДНР" та "ЛНР" на сході України.
За статусом російські добровольці перебувають в структурі ЗСУ, але, як сказав представник ГУР МО Андрій Юсов, "якщо говорити про їхню діяльність на території РФ, як громадяни РФ, звичайно, вони вдома діють автономно".
Олексій Барановський, представник Політцентру російської збройної опозиції, зазначив, що під час рейду на території Бєлгородської області бійці "Російського добровольчого корпусу" та Легіону "Свобода Росії" офіційно отримали звільнення з лав ЗСУ, тобто скористалися відпусткою.
Російські добровольці пояснюють свої збройні рейди прагненням звільнити російський народ від "антинаціонального режиму". Вони висловлюють протест проти "злочинної кремлівської влади" та всіх, хто виконує або підтримує злочинні розпорядження, а також тих, хто підтримує агресію Росії проти України.
Олексій Барановський, який представляє політичний центр російської озброєної опозиції, висловив думку, що "основна мета полягає у захопленні Кремля та передачі Путіна міжнародному суду".
Російське телебачення спочатку було спантеличене - як повідомляти про військові операції російських добровольців на території самої Росії? Але потім на телеканалах Росії їх почали називати "неовласівцями" і звинувачувати в "фашизмі".
До складу РДК та Легіону "Свобода Росії" входять громадяни Російської Федерації, серед яких є ветерани збройних сил Росії, а також колишні співробітники ФСБ та Міністерства внутрішніх справ. Крім того, тут можна зустріти ексактивістів ультраправих націоналістичних організацій, які втратили віру в концепцію "русского мира".
Підсумовуючи вторгнення на територію Російської Федерації в травні 2023 року, один із ключових бійців Легіону "Свобода Росії" з позивним "Цезар" зазначив, що основним уроком цієї операції стало те, що "кордон (Росії) не є недоступним", і порадив представникам Кремля "не зволікати".