Росія створює великі лабораторії поблизу Москви, які здатні розробляти вірусну біологічну зброю, повідомляє WP. Читайте деталі на Експрес онлайн.
Супутниковий знімок, використаний у WP.
За кілька місяців після початку повномасштабної агресії Росії проти України у 2022 році, супутникові знімки виявили незвичайну активність у невеликому військовому дослідницькому центрі, що знаходиться серед березових лісів на північний схід від Москви, повідомляє The Washington Post.
Російська установка, відома як "Сергієв Посад-6", у минулому слугувала важливим науковим центром для досліджень у сфері біологічної зброї, де проводилися експерименти з вірусами, що викликали такі захворювання, як віспа, лихоманка Ебола та геморагічні лихоманки.
Супутникові знімки останніх двох років, зібрані Google Earth і комерційними компаніями MAXAR і Planet Labs, показують, як будівельні машини реконструюють стару лабораторію радянських часів і закладають фундамент для 10 нових будівель, причому деякі з них мають характерні ознаки біологічних лабораторій, призначених для боротьби з надзвичайно небезпечними патогенами.
Американські спецслужби та фахівці з біологічної зброї пильно спостерігають за ходом будівництва нових лабораторій у Сергієвому Посаді-6, оскільки існує стурбованість щодо можливих намірів Москви на фоні триваючого конфлікту, який вже триває три роки. На фотографіях можна помітити численні вентиляційні системи на дахах, планування, що свідчить про поділ лабораторій, підземні комунікації, підвищені заходи безпеки та об'єкт, схожий на електростанцію.
Нещодавно представники Росії офіційно оголосили, що вчені будуть використовувати лабораторії для дослідження небезпечних мікроорганізмів, зокрема вірусу Еболи, з метою посилення захисту країни від загроз біотероризму та можливих майбутніх пандемій. Як зазначають експерти Центрів контролю та профілактики захворювань США, дослідження лихоманки Ебола в американських лабораторіях можливе лише в умовах "4 рівня біологічної безпеки" (BSL-4), призначених для роботи з найбільш небезпечними і невиліковними вірусами та бактеріями.
Основні висновки, отримані в результаті дослідження супутникових зображень та бесід з нинішніми і колишніми співробітниками американської розвідки, а також з фахівцями в галузі військової справи, біозахисту та обробки супутникових даних, свідчать про те, що чотири споруди оснащені значною кількістю вентиляційних систем, що зазвичай властиве лабораторіям високого рівня біозахисту. Лабораторії BSL-4 потребують ретельного контролю повітряного тиску, надійної фільтрації, резервних систем вентиляції та окремих зон для лабораторних і неліабораторних приміщень, щоб забезпечити безпеку науковців від небезпечних патогенів.
Повітря в лабораторії BSL-4 необхідно замінювати від 12 до 15 разів на годину, щоб підтримувати негативний тиск, сказав Ендрю Вебер, колишній високопоставлений чиновник Пентагону з питань нерозповсюдження, який провів роки, досліджуючи радянські об'єкти біологічної зброї в 1990-х роках.
Представники США та фахівці в сфері контролю за озброєннями, звертаючи увагу на таємничість військового об'єкту, висловлюють занепокоєння щодо намірів Росії стосовно нових лабораторій. Вони зазначають, що аналіз супутникових знімків не дозволяє з'ясувати, чи має Росія намір проводити наступальні дослідження у галузі біозброї. Лабораторія, що обладнана для дослідження небезпечного вірусу Ебола з метою створення вакцини, зовні може виглядати так само, як і та, що займається вивченням штаму для військових цілей.
"Оновлення відповідає історичному значенню цього секретного військово-біологічного комплексу в контексті розробки вірусної біологічної зброї", - наголосив Вебер. Хоча міжнародні угоди забороняють використання біологічної та хімічної зброї, Москва, схоже, робить натяки своїм противникам про можливість застосування нетрадиційної зброї в разі провокацій, зазначив він.
"Путін розмахує ядерною зброєю відкрито і в пресі. Але оскільки вони ніколи не визнають, що мають біологічну зброю, спосіб подати сигнал - говорити про ці об'єкти. Тонкий натяк на це: "Гей, у нас є така здатність. І не думайте, що ми його не використаємо", - сказав Ендрю Вебер.