Скільки українців планують залишитися на батьківщині, а скільки готові переїхати до Європейського Союзу чи США: дослідження соціологів виявило несподівані результати.
Соціологічні дослідження вказують на думки молоді: 74% українців віком до 30 років прагнуть залишитися в Україні.
У вересні 2024 року абсолютна більшість українців (79%) заявляють, що навіть у разі отримання громадянства США або країни ЄС вони б однаково залишилися в Україні. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
Цю інформацію підтверджують результати дослідження, проведеного КМІС.
Готовність до виїзду за кордон зросла до 19% у порівнянні з вереснем 2022 року, хоча цей показник все ще значно нижчий, ніж у 2020 році, коли становив 28%.
В усіх вікових групах спостерігається тенденція до зростання кількості людей, які бажають емігрувати за кордон. Однак, незважаючи на це, від 74% до 86% представників різних вікових категорій все ж прагнуть залишитися жити в Україні.
Соціологи звертають увагу на настрої серед молоді України. Так, серед 18-29 річних українців 2020 року майже половина (46%) хотіли б переїхати за кордон. До вересня 2022 року показник знизився до 13%, далі до вересня 2024 року він зріс до 26%. Хоча зростання відчутне, але однаково 74% українців у віці до 30 років хочуть лишатися в Україні. Схожий тренд характерний і для 30-44-річних (серед яких наразі 75% не хочуть переїжджати з України).
Більшість чоловіків у віковій категорії 25-55 років (70%) не мають бажання залишати Україну. Лише 27% з них хотіли б змінити місце проживання. Щодо жінок цієї ж вікової групи, то 80% з них також не прагнуть виїжджати за межі України, в той час як 18% виявили готовність до переїзду.
Соціологи спеціально наводять дані як для чоловіків, так і для жінок, включаючи динаміку цих показників, щоб продемонструвати, що прагнення до переїзду серед чоловіків не слід зводити лише до питання мобілізації. Наприклад, у 2020 році значно більше чоловіків виявили бажання виїхати за кордон, ніж жінок. Водночас, переважна більшість українських чоловіків, які підпадають під мобілізацію, навіть за наявності законних варіантів, не прагнуть залишати Україну.
Згідно з висловлюваннями Антона Грушецького, заступника директора КМІС, проблема еміграції населення, зокрема молоді, є тривалою і суттєвою для України з моменту її незалежності. Ця ситуація стала ще більш серйозною після початку повномасштабного вторгнення.
За висловлюваннями Грушецького, складна ситуація, що склалася в умовах війни, а також тривала активна фаза конфлікту, разом із зростаючою тривожністю та втомою, формують умови, які сприяють поширенню маніпуляцій щодо настроїв українського населення.
Часто зустрічаються наративи, як з боку ворожих пропагандистських джерел, так і від деяких українських представників, що стверджують, ніби "українці прагнуть виїхати за кордон і оселятися на Заході" або "Україна - це концтабір, що обмежує права своїх громадян, зокрема чоловіків". Таке трактування натякає на те, що "насправді" українці не бажають залишатися і захищати свою батьківщину, - підкреслив він.
Результати опитування показують, що насправді більшість українців (зокрема, українських чоловіків мобілізаційного віку та жінок молодшого / середнього віку) хочуть, попри всі наявні складнощі та ризики, залишатися в Україні.
"Поширений у медіа образ молодого чоловіка, який перепливає Тису, чи молодої жінки, яка їде жити краще життя до Європи, не є репрезентативним для чоловіків і жінок України", - сказав соціолог.
Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне опитування впродовж 1-6 вересня 2024 року серед 1015 респондентів. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України.