Словацька газова компанія відкинула інформацію про укладення угоди з Азербайджаном щодо транспортування газу через територію України.
Європейські компанії не досягли угоди про заміну імпорту російського газу через Україну постачаннями з Азербайджану. Словацька державна компанія-покупець газу SPP спростувала повідомлення ЗМІ про те, що угода є близькою.
Цю інформацію передає РБК-Україна, посилаючись на Reuters.
"Ми постійно ведемо дискусії на цю тему разом із нашими партнерами, однак інформація щодо можливого укладання контракту на постачання газу за участю SPP не є правдивою", - зазначили в SPP.
Два джерела в енергетичній компанії SOCAR з Азербайджану також знизили важливість цього повідомлення.
Згідно з інформацією, отриманою агентством Bloomberg від достовірних джерел, 31 жовтня стало відомо, що угорські та словацькі компанії наближаються до укладення угоди на постачання 12-14 мільярдів кубометрів газу на рік з Азербайджану.
SPP виступала на передовій у зусиллях зберегти транзит, навіть в умовах війни Росії з Україною, оскільки інші маршрути є значно дорожчими.
Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков також скептично сприйняв угоду, коли його запитали про це під час телефонної конференції з журналістами 1 листопада. "Як розвиватимуться події далі, як забезпечуватимуться постачання далі, з урахуванням того, що Україна вже заявила про відмову від продовження цієї угоди, зараз я нічого сказати не можу", - сказав він.
Прогнозується, що в цьому році через територію України буде експортовано близько 14 мільярдів кубометрів російського газу, що є лише незначною частиною від обсягів до початку війни.
Діюча п'ятирічна угода між Москвою та Києвом на експорт російського газу через територію України до Європи завершує своє існування в кінці цього року. Це підштовхує Європейський Союз до пошуку нових джерел постачання газу, зокрема з Азербайджану, одночасно ведучи перемовини щодо збереження відкритим існуючого маршруту.
Росія заявила, що готова продовжувати постачання через Україну, незважаючи на війну, тоді як Київ відмовився вести переговори з Москвою щодо транзиту газу.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо раніше висловив сподівання на активну співпрацю з Україною у питанні імпорту нафти та газу до своєї країни.