Експерт зазначив, що причини збитковості "Укрзалізниці" криються не в обсягах вантажів, а в підвищенні операційних витрат на 80%, що й стало темою заяви керівництва компанії.


Гусак підкреслив, що відновлення експорту сприяло зростанню доходів УЗ.

В "Укрзалізниці" повідомили, що результати діяльності в липні вказують на те, що компанія вперше з початку року зазнає фінансових втрат. Керівник підприємства Євген Лященко підкреслив, що основною причиною цього є погіршення структури вантажних перевезень, зокрема, зростання обсягів перевезень, які компанія вважає "збитковими". Генеральний директор Федерації роботодавців транспорту (ФРТУ) Володимир Гусак додав, що "Укрзалізниця" стикається зі збитками через стрімке зростання операційних витрат, повідомляє Центр транспортних стратегій.

"Монополіст заявляє, що "доходи від перевезень залізної та марганцевої руди не покривають витрати на їх організацію". Але на рівні обсягів перевезень за видами вантажів, протиріччя у заявах УЗ стають ще більше очевидними. Перевезення руди в липні 2024 року були найменшими з початку року, головним чином за рахунок призупинення або скорочення обсягів виробництва окремими ГЗК", - повідомив Гусак.

Він пояснив, що, якщо руда для компанії є "збитковою", то фінансовий результат "Укрзалізниці" мав би покращитися.

Однак ситуація склалася зовсім інакше: в умовах зменшення обсягів перевезення руди "Укрзалізниця" почала працювати зі збитками. Це свідчить про те, що керівництво УЗ або свідомо, або внаслідок своєї неефективності вводить в оману як державні органи, так і суспільство, враховуючи, що змінні витрати компанії становлять лише 20% від загальної вартості тарифу. Кожна додаткова тонна вантажу приносить "Укрзалізниці" значний прибуток, - зазначив він.

Гусак нагадав, що впродовж семи місяців цього року загальний обсяг перевезень компанії зріс на 25,6% порівняно з аналогічним періодом 2023 року.

На думку експерта, відновлення експортних операцій сприяло підвищенню обсягів виробництва в українських компаніях, зокрема в секторі гірничої промисловості, а також позитивно вплинуло на фінансові показники "Укрзалізниці". У першій половині цього року, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, доходи зросли на 8,5 мільярда гривень, що становить майже 20% зростання, що співвідноситься з підвищенням обсягів вантажних перевезень.

Чому ж компанія стверджує про ризик збитковості? Давайте розглянемо витрати. У першому півріччі 2024 року в порівнянні з аналогічним періодом 2023 року загальні операційні витрати "Укрзалізниці" зросли більше ніж на 10 мільярдів гривень, що становить понад 25%. Особливо вражає стрімке збільшення так званих "інших операційних витрат" — на 2,5 мільярди гривень або 80%! Склалося враження, що нинішнє керівництво не виявляє бажання контролювати та знижувати витрати підприємства, — зазначає Гусак.

Генеральний директор запропонував дати пояснення менеджменту УЗ щодо різкого зростання витрат та оприлюднити ці витрати.

"Складається враження, що в кращому разі це зростання витрат просто неконтрольоване. В результаті такої роботи "Укрзалізниця" вимушена шукати додаткові кошти і знову говорить про так звану уніфікацію тарифів, що де-факто є зростанням цін на залізничні перевезення. Але у нинішніх умовах підвищення тарифів буде означати зупинку виробництв на якийсь час, а деякі і зовсім змушені будуть закритися. Відповідно, зупиняться перевезення. Тоді керівництво "Укрзалізниці" на практиці зможе перевірити своє украй суперечливе твердження про те, що зростання перевезень призводить до збитків, а зменшення - до прибутків", - додав він.

Нагадаємо, кілька днів тому керівник "Укрзалізниці" Євген Лященко заявив, що компанія закінчила липень-серпень зі збитками 600-700 мільйони гривень, а також очікує невеликий збиток за підсумками року. Він наголосив, що у зв'язку з цим УЗ потребує підвищення тарифів на вантажні перевезення. Перше півріччя компанія закінчила з прибутком у понад три мільярди.

В Європейській Бізнес Асоціації підкреслили, що УЗ повинна сфокусуватися на зменшенні витрат, зокрема операційних, а також на розширенні вантажного обсягу, замість збільшення тарифів.

Related posts