Відпустка для військовослужбовців: які є можливості для виїзду за межі країни.


Військовослужбовці мають можливість отримати відпустки та виїжджати за межі країни за конкретних умов. Проте бувають ситуації, коли їм відмовляють у цій можливості. Юрист Ольга Марко роз'яснила виданню Фокус причини таких відмов і що робити в подібних випадках.

Українські військовослужбовці мають право на декілька видів відпусток під час воєнного стану. Вони можуть скористатися частиною щорічної основної відпустки -- не більше 30 календарних днів на рік. Відпустка надається частинами, проте не менше 15 календарних днів за один раз. Також обовʼязковою умовою її надання є одночасна відсутність не більше 30% загальної чисельності бійців відповідного підрозділу, тоді як час участі в бойових діях не є критерієм для отримання відпустки.

Існує можливість отримання відпустки у зв'язку з сімейними обставинами або з інших вагомих причин, тривалість якої не перевищує 10 календарних днів. Немає жодних обмежень на кількість таких відпусток протягом року. Таким чином, військовослужбовець має право повторно звертатися за наданням такої відпустки в разі появи сімейних або інших серйозних причин, що вимагають його особистої присутності.

Серед можливих причин можуть бути:

Необхідно, щоб факти були зафіксовані в документах.

Серед різних типів відпусток можна виділити:

Додаткова відпустка у разі знищення техніки не повинна перевищувати 15 календарних днів на рік. Разом з тим, порядок її надання та тривалість регулюються окремими положеннями постанови Кабінету Міністрів № 585, прийнятої 21 травня 2024 року. Цю відпустку можна отримати одночасно з частиною основної щорічної відпустки. Кількість днів, що надаються, залежить від типу знищеної техніки і варіюється від 1 до 5 діб.

Під час вагітності та після пологів жінка має право на 70 календарних днів відпустки перед пологами та ще 56 днів після. Якщо виникають ускладнення або народжуються двійня чи більше дітей, жінка може отримати додаткові 70 календарних днів відпустки після пологів.

Догляд за дитиною передбачає надання відпустки до досягнення нею трирічного віку або у випадку необхідності домашнього догляду, що визначається медичним висновком, але не пізніше, ніж до її шестиріччя. Таку відпустку може отримати один із батьків, якщо обидва вони є військовослужбовцями.

Для лікування захворювань або після травм, відповідно до рішення військово-лікарської комісії, надається термін, зазначений у висновку комісії (від 30 до 60 днів з можливістю продовження при наявності медичних показань).

Канікулярна відпустка для курсантів обмежена: зимова триває до десяти календарних днів, а літня — до 20. Право на відпустку надається лише за умови, що курсант усунув всі навчальні борги, якщо такі мали місце. Важливо зазначити, що літня відпустка не повинна бути коротшою за 15 календарних днів.

За словами юристки ГО "Юридична Соня" Ольги Марко, для того, аби отримати відпустку, військовий повинен подати відповідний рапорт безпосередньому командиру. До рапорту потрібно додати підтверджуючі документи, якщо вид відпустки цього потребує. Командир клопоче по суті рапорту до вищого командування, тоді як у разі погодження видається наказ командира військової частини про надання відпустки.

"Військовому, який відбуває у відпустку, обов'язково видають відпускний квиток. При прибутті до місця проведення відпустки потрібно стати на облік в ТЦК та СП або ВСП, а за день перед вибуттям до місця служби знятися з обліку", -- розповідає Фокусу Ольга Марко.

Вона акцентувала увагу на тому, що військовослужбовці отримують додатковий час для подорожі по Україні до місця відпочинку та назад, але не більше ніж на дві доби в один бік. Кількість днів, на які надається цей час, залежить від відстані до місця відпустки.

Військовослужбовець має можливість виїзду за межі країни під час свого відпочинку. Однак необхідно попередньо отримати згоду від керівництва та підготувати відповідні документи для підтвердження цього виїзду.

Отже, якщо військовослужбовець має намір виїхати за кордон під час відпустки, наприклад, через те, що його родина проживає в іншій країні, йому потрібно зазначити це у своєму рапорті. Важливо вказати, в яку саме державу він планує подорожувати. Юристка зазначила, що командування має право як надати, так і відмовити у такому дозволі.

За її словами, якщо буде ухвалено позитивне рішення щодо наказу про надання відпустки та відпускного квитка, у цих документах також вказується, що військовослужбовцю надається право виїзду за межі країни. Державна прикордонна служба може відмовити у перетині кордону без наявності цих документів.

Відповідно до норм, що регулюють перетин державного кордону громадянами України, військовослужбовці мають можливість виїзду під час воєнного стану за певних обставин:

Ольга Марко підкреслила, що існують випадки, коли представникам військової служби важко отримати певні види відпусток. Зокрема, багато з цих ситуацій пов'язані із процесом розгляду рапортів — їх неприйняттям, порушенням термінів або навіть втратою документів. Крім того, можуть виникнути відмови у наданні відпустки, яка є обов'язковою, зокрема йдеться про відпустку для лікування за рішенням військово-лікарської комісії.

"Якщо говорити на прикладі відпустки за сімейними обставинами або з інших поважних причин, то бувають відмови у наданні на підставі, що командування військової частини не вважає підставу, яка вказана у рапорті, поважною. Ця проблема, зокрема, спричинена тим, що на період дії воєнного стану не передбачено навіть орієнтовного переліку таких обставин", -- розповіла юристка.

Вона підкреслила, що в подібних ситуаціях, відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовець зобов'язаний спочатку звернутися до свого безпосереднього керівника. Якщо питання не може бути вирішено на цьому рівні, слід переходити до наступного заступника. Також важливо, щоб у разі потреби, проблема могла бути піднята до вищого командування, ВСП та Міністерства оборони, додала Марко.

Нагадаємо, у травні 2024 року Кабмін затвердив нові заохочення для військовослужбовців за знищення російської техніки. Йдеться про додаткові дні відпустки, які можуть використати протягом року.

У червні було оголошено, що в новій версії порталу "Військовий асистент" з'явилося 20 нових документів, а також оновлені інструкції і вдосконалена система зворотного зв'язку. Завдяки цим змінам, на порталі стало доступно близько ста стандартизованих рапортів.

Related posts