Винищувач KAI KF-21: економічна альтернатива південнокорейського F-35 з однією суттєвою недоліком.


Компанія KAI заявляє, що процес розробки KF-21 досягнуто на 80%, при цьому перші тестові польоти літака відбулися в липні 2022 року. Паралельно з цим, корейські розробники озброєнь працюють над створенням ударного безпілотного літального апарату, який значно розширить бойові можливості винищувачів.

Південнокорейський винищувач KF-21 Borame наближається до серійного виробництва: перша партія з 20 літаків очікується до 2027 року. Винищувач покоління 4,5+, розроблений компанією Korean Aerospace Industries (KAI), може працювати в парі з БПЛА-"вірним побратимом". KAI вивчає можливість зменшення розміру БПЛА, щоб досягти цільової економічності без шкоди для можливостей.

Фокус опублікував переклад статті американського журналіста Пітера Сучіу, в якій йдеться про проект південнокорейського літака KF-21, що має стати альтернативою американському стелс-винищувачу F-35.

Розробка інноваційного багатоцільового винищувача KF-21 Borame триває вже понад десять років. Проте лише в минулому місяці компанія Korean Aerospace Industries (KAI) оголосила про старт його серійного виробництва. Винищувач четвертого покоління з елементами 4,5+ планують ввести в експлуатацію до кінця наступного року, а завершальні постачання версії Block 1 заплановані на кінець серпня 2027 року.

У червні Сеул повідомив, що перша серія літаків KF-21 складатиметься з 20 одиниць, що менше, ніж початкове замовлення на 40 літаків KF-21 Block I та 80 літаків Block II. Останні варіанти отримають вдосконалені функції для виконання ударів по наземних цілях. Зменшення кількості літаків у першій серії може сприяти покращенню бойових можливостей моделей Block 1 у категорії "повітря-повітря".

KAI також працює над створенням ударного безпілотного літального апарату, який стане "вірним партнером" для пілотованого винищувача. На минулому тижні з'явилася інформація про можливе зменшення розмірів безпілотника, хоча йдеться не про зниження кількості вироблених одиниць, а саме про їхні габарити.

"Це зумовлено тим, що фахівці KAI активно досліджують найкращі рішення для конструкції, зокрема, розглядають можливість впровадження потужного турбогвинтового мотора", - повідомив представник KAI міжнародній військовій аналітичній компанії Janes на початку місяця. Первісно планувалося, що безпілотник займатиме приблизно одну третину площі пілотованого винищувача.

Незважаючи на менші розміри, ніж передбачалися раніше, представник компанії заявив, що "оновлений або переглянутий проєкт [БПЛА] можна зменшити без зниження можливостей", і додав, що "зміна розміру літального апарату може статися в будь-який час під час перегляду проєкту, якщо очікується, що змінений проєкт відповідатиме вимогам. Оскільки "вірний побратим" від KAI перебуває на стадії концептуального проєктування, є багато можливих варіантів того, як задовольнити потреби майбутнього ринку".

Південна Корея далеко не самотня в розробці веденого безпілотника, який міг би працювати спільно з пілотованим винищувачем. Військово-повітряні сили США приділяють не менше уваги спільному бойовому літаку (CCA), який міг би працювати разом з майбутнім винищувачем наступного покоління Air Dominance (NGAD) як пілотований літак. Британська програма Global Combat Air Programme (GCAP) також може включати опціонально пілотований винищувач, який підтримуватимуть кілька БПЛА.

KF-21 був створений компанією KAI в рамках масштабного проєкту, що коштує 6,6 мільярда доларів, і має на меті модернізацію застарілого флоту винищувачів F-4 та F-5 Військово-повітряних сил Республіки Корея. Цей літак вважається "більш економічною" альтернативою американському винищувачу Lockheed Martin F-35 Lightning II. Розробка програми розпочалася на початку 2000-х років з наміром створити вдосконалену версію національного винищувача KF-16.

Індонезія стала молодшим партнером у програмі, що була запущена в 2010 році. Джакарта взяла на себе фінансування 20% загальних витрат на розробку в обмін на певну кількість винищувачів, які будуть виготовлені для її Військово-повітряних сил. Проте, за попередніми повідомленнями, Індонезія могла затримувати платежі до Сеулу, що ставить під сумнів поточний статус їхнього партнерства.

KAI стверджує, що розробка KF-21 завершена на 80%, а перші випробувальні польоти літака відбулися в липні 2022 року. Він також провів успішні випробування з дозаправки в повітрі, що підкреслює його оперативні можливості великої дальності.

У створенні багатоцільового винищувача взяли участь більше 600 південнокорейських партнерських компаній, оскільки Сеул поставив мету досягти рівня локалізації на рівні 65%, що, згідно з останніми інформаційними повідомленнями, вже було виконано. Компанія Hanwha Aerospace, яка займається виробництвом двигунів для різних літаків ВПС РККА, уклала багаторічний контракт на постачання двигунів F414 для KF-21.

На даний момент створено шість прототипів, які підлягають ряду експлуатаційних тестів.

Пітер Сучіу - журналіст із Мічигану. За свою двадцятирічну журналістську кар'єру він брав участь у роботі більш ніж чотирьох десятків журналів, газет і веб-сайтів, опублікувавши понад 3200 матеріалів. Регулярно пише про військову техніку, історію вогнепальної зброї, кібербезпеку, політику та міжнародні справи. Пітер також є автором статей для Forbes і Clearance Jobs. Ви можете стежити за ним у Twitter: @PeterSuciu. Напишіть автору електронною поштою: [email protected].

Related posts