Вірші українських героїв, які загинули, на стінах старої в'язниці в Чехії слугують пам'яткою про війну - Радіо Максимум.


Воздвиження Хреста Господнього 2024: що можна і не можна робити

Харківська мисткиня Діна Чмуж створила поетичні рядки на честь загиблих у російсько-українському конфлікті Максима Кривцова та Вікторії Амеліної, викарбувавши їх на стінах колишньої тюрми Казніце в чеському Брно.

У чеському місті Брно харківська художниця Діна Чмуж реалізувала мистецький проєкт, в основу якого лягла поезія українських митців. Про це повідомляє "Читомо".

До слова: Виконавець OTOY презентував новий трек "Десять причин" з нового альбому

Діна Чмуж написала вірші "тих, хто пішов в засвіти передчасно" чеською мовою на зовнішніх вікнах в'язниці. До текстів мисткиня додала примітки, що Кривцов та Амеліна загинули через російсько-українську війну.

У внутрішньому дворику Казніце художниця створила диптих. На частині колишньої в'язниці, де утримували жінок, Чмуж написала вірш Амеліної, а там, де утримували чоловіків, - вірші поета та військового Артура Дроня.

Ідея цього проекту народилася у Діни Чмуж після початку повномасштабної агресії Росії проти України. Мисткиня поділилася, що розпочала роботу над серією під назвою "поетичне маркування міста", у рамках якої вона наносила вірші українських поетів на закриті вікна будівель у Харкові, що постраждали внаслідок обстрілів.

Мисткиня вважає, що писати вірші вже померлих авторів - це болісний процес, але водночас необхідний для збереження їхнього голосу.

У Харкові, де через постійні російські обстріли значна кількість будівель зазнала ушкоджень, комунальні служби оперативно закривають їх OSB-дошками, надаючи місту вигляду, наче воно в "обладунках". Я переважно займаюся сучасною поезією, хоча інколи звертаюся до віршів, написаних століття тому, які вражаюче звучать в нашому часі. Моя творчість прагне резонувати з сьогоденням — фіксувати, нагадувати та лікувати. Найскладніше писати про вже загиблих авторів — таких як Вікторія Амеліна, Максим Кривцов і Володимир Вакуленко, адже єдине, що ми можемо зробити для них, — це пам'ятати, цінувати їхню спадщину та продовжувати боротьбу зі злом, — зазначила вона.

Ініціатива в Брно стала реальністю завдяки партнерству з чеськими культурними установами, такими як театр Divadlo 3+KK, театр "Публіцист" (Theatre Publicist) та адміністрацією міста Брно.

Діна Чмуж є українською художницею, поетесою, ілюстраторкою та майстринею стріт-арту, яка протягом останніх двох років активно співпрацює з театральними колективами. Вона отримала освіту в Харківській державній академії дизайну і мистецтв (ХДАДМ), де зосередилася на монументальному живопису та графічному дизайні книг.

Related posts