Знайдено ранній маркер артриту: вчені діагностували захворювання за 10 місяців до його прояву.


Артрит щорічно позбавляє свободи руху мільйони людей по всьому світу, перетворюючи їхнє існування на справжнє страждання. Проте нещодавно дослідники виявили фактор, який може передбачити ймовірний розвиток цього захворювання за 10 місяців до його прояву, що відкриває можливості для своєчасного лікування.

Оновлене дослідження виявило, що певні зміни у кишковому мікробіомі можуть виникати за кілька місяців до клінічного прояву ревматоїдного артриту. Це відкриття надає потенційно важливу можливість для профілактики серед осіб, які знаходяться в групі ризику, зазначають науковці. Адекватне і своєчасне лікування цієї недуги може суттєво поліпшити якість життя мільйонів людей, повідомляє News Medical.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Дослідження, яке очолював доктор Крістофер Руні з Університету Лідса та було опубліковане в журналі Annals of the Rheumatic Diseases, виявило зростання кількості бактерій, які викликають запалення, зокрема Prevotella, у кишечнику приблизно за десять місяців до появи клінічних симптомів ревматоїдного артриту. Ці результати вказують на те, що кишковий тракт може грати більш важливу роль у розвитку цього захворювання, ніж вважалося раніше, що відкриває нові перспективи для вчених у створенні стратегій раннього втручання.

Ревматоїдний артрит, хронічне аутоімунне захворювання, на яке страждають мільйони людей, характеризується хворобливим набряканням і скутістю суглобів, оскільки імунна система атакує здорові тканини. У той час як більш ранні дослідження припускали зв'язок між здоров'ям кишківника та ревматоїдним артритом, дана наукова робота виявила більш чіткі часові рамки та закономірності. Дослідники помітили, що серед 19 учасників, які входили в групу ризику, п'ятеро, у яких згодом розвинувся ревматоїдний артрит, показали значно меншу стабільність мікробіому і більшу кількість бактерій, пов'язаних із запаленням, ніж ті, у кого хвороба не прогресувала.

На основі проведених спостережень, вчені висловили припущення, що зміни в способі життя на цій десятимісячній стадії можуть мати потенціал для затримки або навіть запобігання розвитку захворювання. Серед рекомендацій, які вони пропонують, є коригування харчових звичок, зокрема, збільшення вживання клітковини, а також впровадження пробіотиків або пребіотиків у раціон. Як профілактичний захід, автори також радять дотримуватися правил гігієни ротової порожнини, враховуючи зв'язок між оральними бактеріями та загальним станом здоров'я кишечника.

Попри обнадійливі результати, точний взаємозв'язок між змінами в мікробіомі кишківника та запальними процесами в суглобах залишається недостатньо вивченим. Автори дослідження зазначили, що деякі учасники вже виявляли проблеми з кишківником до того, як у них були зафіксовані симптоми захворювання суглобів. Тим не менш, команда акцентує увагу на тому, що хоча певні кишкові бактерії асоціюються з ревматоїдним артритом, немає доказів того, що це захворювання може бути переданим.

Дослідження, проведене за підтримки Біомедичного дослідницького центру Лідса та місцевих лікарень, передбачало спільну роботу пацієнтів і дослідників над спрощенням методів збору зразків, що полегшувало участь перших. Спочатку дослідники зібрали зразки у 124 осіб з високим рівнем антитіл CCP+ -- відомим предиктором ревматоїдного артриту -- і порівняли їх зі здоровими людьми та людьми з нещодавно поставленим діагнозом. Результати показали меншу різноманітність мікробіома кишківника у людей з групи ризику порівняно зі здоровими людьми, що підтверджує потенційну важливість різноманітності мікробіома для здоров'я.

Отримавши цю інформацію, команда дослідників з Лідса планує здійснити глибший аналіз існуючих методів терапії, щоб виявити профілактичні рішення, спеціально адаптовані для визначеного десятимісячного інтервалу. Це може стати надзвичайно корисним для пацієнтів, які відчувають безнадію в контролі ризиків, враховуючи брак термінового лікування.

Раніше Фокус писав про те, що фізичні вправи можуть захистити від хвороби Паркінсона. Нове дослідження показало багатообіцяючий взаємозв'язок між фізичними навантаженнями і зниженням ризику хвороби.

Також Фокус писав про те, що вчені вперше у світі вилікували артрит у горили. У Будапештському зоопарку самка горили стала першим приматом, якому провели терапію стовбуровими клітинами. Експеримент обіцяє надію на лікування не тільки тваринам, а й людям.

Related posts