Юлія Свириденко: "Жінки в Україні все більше залучаються до отримання грантів для розвитку власного бізнесу"


В Україні роль жінок у сфері економіки продовжує активно розвиватися. У минулому році жінки стали засновницями 56% нових підприємств, а у 2023 році цей показник зріс до 59%. Крім того, у 2024 році частка жінок, які отримали гранти в рамках програми "Власна Справа", підвищилася з 57% до 61%. Ці дані представила Юлія Свириденко, Перший віце-прем'єр-міністр та Міністр економіки України, під час її виступу на Восьмому Українському Жіночому Конгресі, за інформацією пресцентру Урядового порталу.

"Сьогодні ми стаємо свідками змін у ролі жінок в українській економіці. Серед помітних тенденцій — зростаюча кількість жінок та дівчат, які відкривають власні підприємства та освоюють нові професії, в яких раніше домінували чоловіки. Здатність жінок і підприємств, очолюваних ними, відіграє ключову роль у нашій економічній стійкості," — підкреслила Юлія Свириденко.

За її словами, за даними Держстату станом на 2021 рік, розрив в оплаті праці в Україні становив 18,6%. Аналітика показує, що жінкам треба працювати більше в середньому 6,5 років впродовж життя, аби заробити одну і ту ж суму, що й чоловіки. Тому одна із цілей Уряду -- до 2030 року скоротити гендерний розрив до 13,6%. Це середній показник для країн ЄС.

Щоб реалізувати ці цілі, Уряд зосереджує свої зусилля на кількох важливих напрямках:

"На жаль, Україна все ще керується Кодексом законів про працю, прийнятим у 1971 році, що включає дискримінаційні положення. Наприклад, жінки з дітьми до трьох років позбавлені можливості відряджатися, а також не можуть офіційно працювати дистанційно чи надомно. У новому трудовому кодексі ми усунули всі ці застарілі норми", – зазначила Юлія Свириденко.

Після внесення змін до трудового законодавства, планується ввести вісім різних типів трудових договорів, серед яких будуть ті, що забезпечують можливість ведення роботи на дому та дистанційно. Крім того, батьки незалежно від статі отримають право на відпустку по догляду за дитиною до трирічного віку. Уряд також закріпить принцип рівної оплати праці та розробить чітку методику для визначення, що таке праця однакової цінності.

Перший віце-прем'єр-міністр України, який також обіймає посаду Міністра економіки, зазначила, що Уряд активно впроваджує низку грантових програм, які включають як державні, так і партнерські ініціативи. Сума грантів варіюється: від 150 тисяч гривень для молоді до 8 мільйонів гривень для започаткування чи розширення виробництв. Додатково, держава пропонує гранти для ветеранів та їхніх родин, які можуть досягати 1 мільйона гривень.

Частка жінок, які беруть участь у грантовій програмі "Власна Справа", зросла: у 2024 році 48% поданих заяв належали жінкам, в той час як у попередньому році цей показник становив 43%. Крім того, жінки частіше отримують гранти в рамках програми "Власна Справа" — наразі цей показник досяг 61%, порівняно з 57% у минулому році.

Ще один важливий етап на шляху до забезпечення рівних гендерних можливостей у сфері праці – це перенавчання жінок, що дасть їм змогу здобути професії, які в даний час користуються попитом. Для реалізації цього, Уряд запроваджує масштабну реформу професійно-технічних навчальних центрів. Це відкриває можливість бізнесу активно брати участь у наглядових радах ЦПТО, впливаючи на визначення спеціальностей та методів навчання, які пропонуються в цих центрах. Таким чином, слухачі курсів отримують знання та навички, які точно відповідають сучасним потребам ринку праці.

Окрім цього, є можливість отримати ваучери від державної служби зайнятості. Це фактично 30 тисяч гривень, які можна витратити на навчання в обраному навчальному закладі та за вибраною спеціальністю. На сьогоднішній день вже видано 18 тисяч таких ваучерів, і 71% їхніх власників становлять жінки.

Довідково

Український Жіночий Конгрес - це щорічна публічна платформа для формування політик гендерної рівності, яка збирає урядовців, політиків, представників місцевого самоврядування, громадськості, бізнесу, медіа. Конгрес був заснований у 2017 році.

Related posts