Залужний поділився з Заходом десятьма відвертими фактами щодо війни в Україні: основні тези виступу.
Валерій Залужний підкреслив важливість чесності, яка сприятиме "правильному усвідомленню процесів, що мають місце".
Посол України у Великій Британії, колишній головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний виступив у Королівському інституті міжнародних відносин Chatham House, де представив ряд фактів, що допоможуть краще зрозуміти сучасну ситуацію в Україні та на міжнародній арені. Інформацію на цю тему наводить ТСН, а також повідомляє Контракти.UA.
Текст виступу українською мовою опублікувала "Українська правда".
У своєму виступі Валерій Залужний підкреслив важливість чесності, яка сприятиме "правильному усвідомленню процесів, що мають місце".
Про НАТО як систему колективної безпеки
Першим аспектом, на який звернув увагу український дипломат та колишній головнокомандувач Збройних Сил України, стало існування "колективного Заходу".
"Це справді має місце, і ми вважаємо, що йдеться про об'єднання розвинених країн Заходу, які мають потужні економіки, стабільні демократії та власну систему безпеки, подібну до НАТО," - зазначив Залужний.
Про країни з авторитарними режимами
З іншого боку, Залужний виділив ряд авторитарних держав, де влада зосереджена в руках однієї особи.
"Ці держави не мають демократичних принципів. Їхні економічні системи спираються на видобуток природних ресурсів або централізоване управління, призначене для задоволення потреб правлячого керівника, партії чи політичного руху," - пояснив він.
Про відстоювання автономії.
Валерій Залужний підкреслив, що в глобальному контексті існують держави, які змогли відокремитися від авторитарних імперій та режимів, і деякі з них стали частиною колективного Заходу.
Одночасно, за його думкою, є нації, які, незважаючи на опір авторитарних режимів, не припиняють своєї боротьби за інтеграцію у цивілізований світ, при цьому стикаючись з ризиком втрати своєї незалежності.
"Країни, подібні до Грузії та Білорусі, вже позбулися своєї формальної незалежності. Що стосується України, то вона, завдяки потужному спротиву Росії та внутрішній невизначеності, втягнулася у боротьбу за свою незалежність від авторитарної імперії," - підкреслив дипломат.
Десятиліття конфлікту в Україні
Валерій Залужний зауважив, що на відміну від Білорусі та Грузії, які втратили свою незалежність майже безкровно, Україна вже 10 років воює саме за свою незалежність.
"Вже майже три роки триває повномасштабна війна, і за цей час понад 30 тисяч людей втратили життя. Сотні тисяч отримали поранення, але ми не зупиняємося у своїй боротьбі. Це, без сумніву, є найкращим свідченням того, що ми, українці, прагнемо жити у цивілізованому західному світі. Незважаючи на всі труднощі, ми маємо право на наше власне майбутнє," - підкреслив він.
Залужний підкреслив, що сучасний агресор України ігнорує нашу історію та культуру, прагнучи знищити українців як національність.
"Підтвердженням цього є не лише події з історії минулого століття, як-от голодомор, наприклад, зовсім нещодавні події в Бучі та Гостомелі, події на окупованих територіях. Саме цей факт унеможливлює будь-яке мирне співіснування в майбутньому і відповідно не може розглядати будь-які варіанти зупинення війни на основі будь-яких намірів про взаємну безпеку", - наголосив він.
О слабкостях західного світу
Причиною того, що відбувається сьогодні в Україні, Залужний назвав "закономірні наслідки небажання колективного Заходу впливати на глобальну систему безпеки".
"Саме користуючись слабкістю Заходу і безпосередньо США, Росія 2008 року розпочала розширення "простору безпеки" [мається на увазі війна в Грузії]. Вже згодом, 2014 року, під мовчання все того ж колективного Заходу Росія розпочала війну проти України, яка врешті стала самою кривавою війною 21 століття в центрі Європи", - нагадав дипломат.
Щодо "червоних ліній" президента Путіна
Валерій Залужний підкреслив, що президент Росії Володимир Путін продовжує використовувати тактику залякування Заходу, погрожуючи "червоними лініями" та ядерною зброєю.
"Західні політики все частіше, перебуваючи в заручниках своїх виборців, читають молитву про необхідність уникнення ескалації... Але чи обмежиться ця війна саме апетитами Путіна, тільки Україною - на це вже повинні дати відповідь саме західні політики своїм виборцям", - заявив він.
Про недостатню кількість зброї
Валерій Залужний підкреслив, що західні країни не мали віри в Україну, тому на початку російського вторгнення західні медіа спочатку відводили Україні лише три години, а згодом — три дні.
"Прийшовши на допомогу Україні, Захід, боячись чи то ядерної війни, чи то ескалації, не забезпечив Україну необхідною кількістю зброї, тому ми не змогли досягти 2023 року якихось значущих успіхів у розгромі Росії та увійшли у стан затяжної війни, вихід з якої вже сьогодні здається неможливим", - сказав він.
Український дипломат нагадав про свої статті, які писав, перебуваючи на посаді головкома ЗСУ, коли стало зрозуміло, що Україна втратила можливість самотужки підійти до завершення війни.
Про країни, які об'єдналися навколо Росії
Валерій Залужний підкреслив, що навколо Росії сформувалася коаліція з Китаю, Північної Кореї та Ірану.
"Більшість людей у цих державах навіть не мають уявлення про місцезнаходження України. І якщо звернути увагу на організацію, відому як БРІКС, зокрема на її майбутнє, то можна помітити її тенденцію до розширення. А що стосується колективного Заходу? Чи все ще існує у них страх перед ескалацією?" - риторично запитував дипломат.
Про те, як змінилася війна
Валерій Залужний наголосив, що війна, на жаль, змінилася і більше не буде такою, як, скажімо, 1953 року [мається на увазі війна в Кореї].
"Вона закінчилася влітку 2023-го в Україні. В той момент, коли на поле бою прийшли роботи, а західна преса і натовські генерали сміялися з мене. Вже 2024 року в бій прийшли технології. Їх привів штучний інтелект. З мене вже ніхто не сміється. Навіть тут, у Британії, вже переглядають стратегію національної безпеки. НАТО мовчить. А що тоді з глобальною безпекою? Чи вона досі тримається на винищувачах, авіаносцях і наддорогих ракетах? Я вас трохи засмучу. Ні. На жаль", - підсумував ексголовком ЗСУ.
Про три базові відчуття для Перемоги
За висловлюванням Залужного, для досягнення перемоги українцям необхідно мати три основні відчуття:
Нагадаємо, що в середу, 16 жовтня, президент Володимир Зеленський ознайомив Верховну Раду України з Планом перемоги. У першому пункті цього плану зазначено про прагнення України приєднатися до НАТО.