Аудит виявив, що Академія наук передала забудовникам 116 гектарів державної землі, але в результаті отримала лише незначну кількість квартир.
Національна академія наук України передала 116 гектарів державної землі приватним забудовникам у столиці.
Цю інформацію озвучила Державна аудиторська служба.
Станом на кінець 2023 року в активах НАНУ перебувало 6893 об'єкти нерухомості, з яких земельних ділянок - 458. Залишкова вартість землі становила 73,2 млрд грн.
"Однак, як виявив аудит Державної аудиторської служби щодо цієї провідної наукової установи, земельні ділянки використовувалися академією не з метою наукового розвитку, а передавалися для забудови, що призводило до отримання лише обмеженої кількості житлових та нежитлових приміщень в рамках інвестиційних угод," – зазначили аудитори.
Протягом понад двох десятиліть НАНУ уклала 44 інвестиційні угоди, з яких 20 було підписано в проміжку з 2020 по 2023 роки. Однак, у цей же період житловий фонд академії збільшився всього на 107 квартир, тоді як у черзі на отримання службового житла залишалося майже 650 осіб.
Відзначається, що більше 130 гектарів землі було передано у власність приватних інвесторів.
"Переважна більшість угод - 34 - передбачає забудову 116 га землі у місті Києві, яка в умовах динамічного розвитку ринку нерухомості є "золотою" та найбільш привабливою для забудовників", - зазначили в ДАСУ.
У повідомленні зазначається, що початкові інвестиційні угоди з приватними компаніями включали умову "обміну" земельних ділянок на щонайменше 10% площі приміщень, призначених для науковців, від загальної площі об'єктів будівництва. В основному це були квартири для наукових працівників. Однак згодом цей відсоток істотно зменшився.
Наприклад, у 2023 році за окремими договорами НАНУ отримає лише 2% від загальної площі забудови.
Отже, державні земельні ділянки в столиці фактично передаються у приватні руки за мізерну ціну. І це при тому, що головна мета - забезпечення житлом для науковців - залишається недосягнутою. Багато інвестиційних проектів досі не втілені в життя, а науковці продовжують залишатися без даху над головою, як зазначають у Державній архітектурно-будівельній інспекції України.
Зокрема, протягом 16 років після підписання інвестиційної угоди НАН України досі не отримала 7676,66 квадратних метра житла, що еквівалентно 152 квартирам у столичному житловому комплексі "Кришталеві джерела". Водночас, згідно з відкритими даними ринку нерухомості, будівництво останньої, шостої черги було завершено ще в третьому кварталі 2022 року. Наразі вартість квадратного метра в цьому комплексі коливається в межах 48 000 - 68 000 гривень.
Напоминаем: